Każdy kto jeździł lub jeździ samochodem ciężarowym spotkał się z problemem bólu kręgosłupa. Często przyczyną dolegliwości jest złe ustawienie fotela kierowcy i długa praca w niekomfortowych warunkach.
Na co należy zwrócić uwagę przy ustawianiu fotela? Zapytaliśmy fizjoterapeutę, Adriana Markowskiego.
– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ustawienie wertykalne fotela. Należy pamiętać, żeby kręgosłup był pionowo, czyli w najbardziej dla niego naturalnym położeniu. Celem powinno być jak najmniejsze obciążanie kręgosłupa. Oczywiście fotel również musi być ergonomiczny. Musimy pamiętać o ustawieniu wysokości i długości siedziska, a także zagłówka. Ujmując tę sprawę najprościej jak się da, należy pamiętać, aby fotel nie był pochylony za bardzo do tyłu, ale również za bardzo do przodu – powiedział.
Zdaniem medyka, bardzo ważną kwestią jest również profilaktyka, czyli zapobieganie zwyrodnieniom kręgosłupa. Do tego niezbędne są regularne ćwiczenia.
– Postawiłbym tu na ćwiczenia mobilizacyjne. Najlepsze byłyby skłony, zarówno w przód i w tył. Idealne byłby ćwiczenia, które aktywizują cały tułów, wraz z obręczą miedniczą i barkową. Polecałbym również ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Podczas długiego siedzenia mięśnie słabną, tracą swoje napięcie. Mocne mięśnie brzucha pozwolą nam również odciążyć kręgosłup – dodał fizjoterapeuta, który zaleca dbanie o swoje zdrowie również w trasie.
– Większość kierowców, z jakim umiałem styczność, narzeka na ból, w dolnym, lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Najczęściej wynika to z braku profilaktyki, bo po pracy człowiek jest tak zmęczony, że nie ma czasu, aby zadbać o siebie – podsumował Adrian Markowski.